تجهیزات آزمایشگاه- علوم دریایی

 

 

1. میکروپیپت (سمپلر)

از مهمترین و پرکاربرد ترین ابزار های موجود در بخش های مختلف آزمایشگاه ها می باشد که برای برداشت و انتقال حجم معینی از مایعات و محلول های مورد نظر استفاده می گردد.

سمپلر که گاهی میکروپیپت هم گفته میشود در انوع سمپلر ثابت که فقط حجم معین و تعیین شده ای را جابجا می نماید و سمپلر متغیر که قابل استفاده بر روی حجمی بین کمترین و بیشترین حجم تعیین شده می باشد و سمپلر چند کاناله که خود به دو دسته سمپلر 8 کاناله و سمپلر 12 کاناله تقیسم می شوند تا بصورت همزمان و یکجا در رک ها بکار گرفته شوند.

«3  سمپلر 0.5-10 و 10-100 و 1000 میکرولیتر در آزمایشگاه موجود است»

 

2. تانک الکتروفورز افقی

 به حرکات ذرات در یک مایع تحت میدان الکتریکی الکتروفورز می گویند. به سبب اینکه ماکرومولکول های زیستی مانند DNA و پروتئین ها باردار هستند با قرار دادن آنها در یک میدان الکتریکی، آنها را براساس خواص فیزیکی مانند شکل فضایی و وزن مولکولی و بار الکتریکی تفکیک کرد.  الکتروفورز آگارز نوعی از ژل الکتروفورز می¬باشد که در زمینه های بیوشیمی ، ژنتیک و دیگر زیر گروه های علوم سلولی و مولکولی جهت جداسازی انواع توالیRNA , DNA و یا پروتئین در یک بستر ایجاد شده با استفاده از ژل آگارز مورد استفاده قرار می گیرد. جداسازی مولکول¬های زیستی با اعمال نمودن یک میدان الکتریکی بر روی این بستر رخ می دهد. ژل های آگارز به راحتی قابل شکل گیری می باشند و مهمترین گزینه جهت جداسازی انواع مختلف DNA در آزمایشگاه می باشند. DNA جدا سازی شده را می توان با رنگ آمیزی زیر نور UV مشاهده نمود.

 

3. ترمال سایکلر

یکی از مهمترین پیشرفت ها در دو دههء اخیر در زمینه بیولوژی مولکولی بویژه در کاربردهای تشخیصی، واکنش زنجیرهء پلیمر از  polymerase chain reaction (PCR) می باشد، که علاوه بر افزایش سرعت آزمونهای وابسته بهDNA ، در اکثر موارد موجب افزایش حساسیت اینگونه آزمایش ها گردیده است. PCR به یک روش ازدیاد مقادیر جزیی DNA یا RNA تا حد مشاهده آنها توسط روشهای ساده و رایج آزمایشگاهی اطلاق می گردد.دستگاه ترمال سایکلر وسیله ای آزمایشگاهی است که وظیفه آن طراحی سه مرحله PCR پشت سر هم و قابل تکرار است. این مراحل عبارتند از:  Extension, Annealing , Denaturation و باید در یک محدوده زمانی انجام شوند.

 

 

 

 

4. مولتی متر پرتابل کیفیت آب

 این دستگاه قابلیت اندازه گیری اندازه گیری اکسیژن محلول ، هدایت الکتریکی، شوری ، pH و دما با سنسور های مجزا  را دارد.

 

5. میکروفیوژ به همراه ورتکس

در بسیاری از کاربرد های زیست شناسی عمل سانتریفیوژ نمونه های اندک بسیار مهم است به عنوان مثال به شکل گلوله در آوردن اسید های نوکلئیک یا پروتئین ها از یک محلول ، ریز فیلتراسیون نمونه های آبی اندک یا به سادگی برای گرد هم آوری آخرین قطرات با ارزش مایع به داخل کف لوله ی آزمایشگاه

میکروفیوژ- ورتکس  با چرخش 500 تا 3500  دور

  از جمله موارد استفاده میکروفیوژ:

  استفاده در مراحل استخراج DNA , RNA

  استفاده در کاربردهای با سرعت پایین مانند Microfiltration 

  جمع اوری مقادیر کم نمونه ها در ظرف

 

6. کدورت سنج

مزیت استفاده از دستگاه کدورت سنج در آب های باز اندازه گیری کدورت در عمق های مختلف است که آن جا چندین لایه کدورت وجود دارند . استفاده از دستگاه کدورت سنج هم چنین آسان و نسبتا ارزان است .

بطور کلی آب آشامیدنی و آب مورد نیاز در صنایع باید صاف و زلال باشد.کاهش کدورت آب در حفظ وسلامتی و بهداشت مردم و جلوگیری از مسایل و مشکلات سیستم توزیع آب مهم است.کدورت آب همچنین باعث کاهش راندمان گندزدایی و کاهش اثر گندزدا ها و افزایش هزینه گندزدایی میشود. واژه ی کدورت برای توضیح ظاهر مات یا شیری محیط های مایع یا جامد مانند آب ( آب فاضلاب ، حمام ، معدنی و آشامیدنی ) ، نوشیدنی ها (آب میوه و ...) یا شیشه ی پنجره ( شیشه ی نیمه شفاف) استفاده می شود. این دستگاه ها  جهت اندازه گیری  سریع کدورت استفاده می شود.

کاربرد آن در:

-تصفیه آب آشامیدنی          - تصفیه آب فاضلاب -صنایع غذایی و نوشیدنی -صنایع پتروشیمایی

واحدهاي اندازه گيري كدورت

واحد کدورت، JTU یا  NTU است.

JTU = Jackson Turbidity unit

NTU = Nephelometric Turbidity unit

 

 

7. دستگاه میکروتوم نیمه موتورایز مدل 9209 DS  

 وظیفه برش بافت های انسانی و حیوانی قالب گیری شده توسط پارافین را بر عهده دارد .

حذف کلیه تنظیمات مکانیکی مانند نزدیک و دور شدن لقمه از چاقو و یا تنظیم ضخامت برش ، تنظیمات trimming  و ... بطوریکه در این سیستم فقط دوران هندل میکرو به صورت دستی بوده و سایر تنظیمات و امکانات سیستم بصورت اتوماتیک و توسط موتور کنترل می گردد .

  تنظیمات برش در این سیستم به 2 روش trimming  و  Sectioningبصورت دقیق و از طریق پانل کنترل و با استفاده از کلید های افزاینده و کاهنده و با مشاهده مقدار آن در پانل به راحتی صورت می پذیرد . مقدار Sectioning  از 0.5 تا 60 میکرون قابل تنظیم بوده و برای تهیه ی برش های نازک به کار می رود . تنظیمات trimming  از 2 تا 600 میکرون امکانپذیر بوده و برای برش لایه های ضخیم و جهت رسیدن سریع به سطح بافت بکار گرفته می شود .تغییر وضعیت ازSection به trimming  بصورت  آنی real time توسط اپراتور از دیگر مزایای طراحی شده در این سیستم می باشد که موجب بالا رفتن سرعت عمل اپراتور در تهیه ی برش های مورد نظر می شود .

پیاده سازی امکان reaction تغییر تعداد آن در واحد میکرون ما بین 1 الی 100 میکرون توسط اپراتور از دیگر امکانات این دستگاه به شمار می آید که موجب می شود به هنگام برش بتوان برش های سریالی تهیه کرد . لازم به توضیح می باشد که این امکان می تواند توسط اپراتور فعال یا غیر فعال بشود .

 

 

 

 

8. بن ماری سیرکوله یخچالدار

 بیشترین کاربرد بن ماری یخچالدار سیرکوله (سیرکولاتور) نگهداشتن محیط داخلی دستگاه در دمای معین برای انجام تستهای تحقیقاتی مختلف با دقت بالاست.

دستگاه بن ماری سیرکوله یخچالدار در آزمایشگاههای تحقیقاتی، مولکولی، کلینیکی، صنعتی و داروسازی از کاربرد بسیار بالایی برخوردار است.

 

9. حمام آب گرم

یک حمام آب آزمایشگاهی دستگاهی است که دمای آب را در یک مقدار ثابت حفظ می کند. این دستگاه یکی از تجهیزات عمومی آزمایشگاهی است و امکان گرم کردن تدریجی مایعات و حفظ دمای یکسان حتی برای مقادیر کم نمونه ها را با نگهداشتن آنها در آب از پیش گرم شده، در طی یک دوره زمانی فراهم می کند. حمام آب آزمایشگاهی همچنین مانع تبخیر بیش از حد نمونه گرم شده می شود و در نتیجه از تغییر غلظت اجزاء اصلی آن در اثر تبخیر جلوگیری می کند. از حمام آب در مواردی که نمی توان نمونه ها را به طور مستقیم حرارت داد، مانند مایعات قابل اشتعال یا مواد بیولوژیکی، استفاده می شود. حمام های آب به طور گسترده در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

10. ترازوی دیجیتالی

 ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی وسیله ای است که به منظور توزین اجسام با دقت بالا بکار می رود. ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی معمولا دارای صفحه محفظه توزین هستند که استفاده از صفحه محفظه برای جلوگیری از تاثیر هوا بر وزن مواد می باشد. ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی از کفه ، محفظه و صفحه ی نمایشگر دیجیتال تشکیل شده و معمولا قابلیت اتصال به کامپیوتر را نیز دارا می باشد. در بسیاری از صنایع مانند ترکیبات شیمیایی و ساخت دارو و آزمایشگاهها که وزن اندازه گیری شده یکی از پارامترهای بسیار ضروری می باشد و وجود خطا در آن جبران ناپذیر است، توزین با دقت بسیار بالا به وسیله ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی مورد نیاز می باشد.

ترازوی سمت راست قابلیت توزین تا 0.0001 گرم و سمت چپ تا 0.01 گرم را دارد.

 

11. دستگاه لایه نشانی غوطه وری

 دیپ کوتر یا همان دستگاه لایه نشانی غوطه وری تجهیزی است که برای لایه نشانی محلول ها و مواد مایع بر روی زیرلایه ها، تولید نانو ذرات بیو سرامیک، بیو سنسورها، ایمپلنت ها، پوشش های دوگانه، سل ژل¬ ها و... استفاده می شود. ضخامت این لایه ها میتوانند در حد یک لایه از ملکول¬ها باشند. این ‏دستگاه برای لایه نشانی نانو ذرات‏ به صورت لایه به لایه‏ ‏مناسب است.‏

 

12. هود لامینار