معرفی رشته زیست دریا
علم زیست شناسی یکی از رشته های برتر در مجامع علمی در سطح جهان است و به طبع آن، مشاغل مرتبط با گرایش های مختلف علوم زیستی دارای جایگاه ویژه ای در سراسر دنیا هستند. این ادعا با اندکی جستجو در دنیای اطلاعات به سادگی قابل اثبات است. دنياي زير آبها دنياي بسيار اعجاب آور و شگفت انگيزي است. دنيايي كه 70 درصد از مساحت کره زمین را اشغال نموده و در آن بزرگترين جانور كره زمين يعني نهنگ زندگي مي كند. همچنين خطرناكترين، باهوشترين و زيباترين جانوران كره زمين نیز در همين محيط پررمز و راز زیست می نمایند.
استان مازندران با داشتن مرزهای آبی گسترده ای در شمال ابران دارای موقعیت استراتژیک بسیار مناسبی جهت انجام مطالعات و پژوهش های دریایی در کشور می باشد و دانشکده علوم دریایی دانشگاه مازندران هم اکنون تنها دانشکده ایست که در زمینه جذب دانشجو در رشته زیست دریا در استان مازندران فعالیت می نماید. این دانشکده به منظور تحقق اهداف فرهنگی مبنی بر تربیت کارشناسان متعهد و متخصص در گرایش های مختلف علوم دریایی و با توجه به اين كه صنعت آبزي پروري و استفاده و حراست از منابع آبي در برنامه توسعه اقتصادي دولت جايگاه ویژه اي را به خود اختصاص داده است، از سال 1391 اقدام به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست دریا گرایش بوم شناسی دریا نموده است.
هم چنین با استعانت از درگاه حق و با همت و پیگیریهای مسئولین دانشکده و دانشگاه، مجوزهای لازم جهت پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نیز در دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی دانشگاه مازندران اخذ گردیده و از نیمسال اول 95-94 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی اقیانوس شناسی در این دانشکده انجام می گیرد.

* توانمندیهای دانش آموختگان رشته زیست دریا

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مؤسسات آموزش عالی به عنوان مربی برای رفع نیازهای آموزشی وپژوهشی مشغول به کار شده یا به عنوان کارشناسان ارشد در وزارتخانه ها، مؤسسات پژوهشی، تولیدی و خدماتی از جمله: شیلات، محیط زیست، مراکز تحقیقاتی دریایی، بهداشتی، داروئی و صنایع غذایی در زمینه تحصیلات تخصصی خود فعالیت نمایند.

 

اعضای هیأت علمی:

1-دکتر فاطمه کاردل

2- دکتر حسن تقوی

3- دکتر مریم آخوندیان

4- دکتر شیلا امیدظهیر