معرفی گروه فیزیک دریا

با توجه به وسعت حدود 2700 کیلومتری مرزهای دریایی ایران و نیز اهمیت فعالیتهای اقتصادی، صنعتی و امور دفاعی، اهمیت توجه بیشتر به علم اقیانوس شناسی و به خصوص رشته فیزیک دریا بیش از پیش احساس می گردید. در این راستا و با توجه به موقعیت استراتژیک دانشگاه مازندران در حاشیه دریای خزر، گروه فیزیک دریا به عنوان زیر مجموعه ای از دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی دانشگاه مازندران در سال 1391 با هدف ايجاد يك زير بناي علمي پژوهشی براي فعاليت هاي دريايي، بررسي و استفاده بهتر از منابع دريايي و نيز هموار كردن راه براي اتخاذ تدابير ملي دريايي كشور به منظور اعتلاي سطح دانش، آموزش و پژوهش در علوم و فنون دريايي شروع به فعالیت نمود.

بر اساس برنامه ریزی در مقطع کارشناسی ارشد فیزیک دریا دانش آموختگان این رشته قادر خواهند بود مهارت های علمی و عملی لازم را به گونه ای کسب نمایند که علاوه بر آمادگی برای تحصیل در مقطع دکترا، برای حل مسائل مطرح در فیزیک دریا به پژوهش و مطالعه بپردازند. نتایج این پژوهش ها می تواند کاربردهای مهمی نظیر پیش بینی امواح دریا و جزر و مد ، پیش بینی جریانهای دریایی و گردش ترموهالاین ، پیش بینی جریانهای ساحلی برای استفاده در طراحی موج شکن ها و سکوهای دریایی ، توسعه فناوری های کلیدی در زمینه سونار، توسعه فناوریهای کلیدی در زمینه پایگاهای ثابت و متحرک زیر سطحی، گرفتن انرژی از دریا و موارد بی شمار دیگری داشته باشد. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد فیزیک دریا می توانند در مراکز پژوهشی و یا ارگانهای مختلف نظیر پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، اداره کشتیرانی، اداره سواحل و بنادر، سازمان محیط زیست، سازمان شیلات، وزارت راه و ترابری، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت دفاع، سازمان هواشناسی و شرکت های خدمات مهندسین مشاور فعالیت کنند. از دیگر توانمندی های این دانش آموختگان می توان به تدریس دروس فیزیک دریا در مقطع کارشناسی، همکاری در انجام پروژه های مربوط به فیزیک دریا و انتشار مقاله و کتاب در این زمینه اشاره نمود.


توانمندهای دانش آموختگان رشته فیزیک دریا

پیشگویی پدیده های دریایی همچون طوفان، سونامی، محل تشکیل پیچک های دریایی
پیشگویی جریانهای شکافنده ساحلی و جریانهای سطحی و زیر سطحی
تهیه بانک لایه های اطلاعات پارامترهای هیدروفیزیکی، هیدرودینامیکی دریایی ایران (GIS)
تجزیه و تحلیل داده های اقیانوسی به منظور اهداف خاص
شناسایی پدیده های دریایی بر اساس فرکانس ها هر پدیده و اثر هر پدیده بر روی سیستم آکوستیکی و سیستم های سونار و شناسایی مکانهای اختفاء زیردریایی، ایجاد سایتهای امن دریایی
کوپل مدلهای دریایی با اتمسفر
بررسی استحصال انرژی تجدید پذیر از دریا همچون امواج، جریان ها، جزرومد
اندازه گیری میدانی پارامترهای هیدروفیزیکی و هیدرودینامیکی دریا
شناسایی مکانهای ایجاد بندر جدید (رسوب گذاری)
مدل‌سازی و پیش‌بینی حرکت لکه های آلودگی
مدل‌سازی و پیش‌بینی موج و خیزاب

هم چنین با استعانت از درگاه حق و با همت و پیگیریهای مسئولین دانشکده و دانشگاه، مجوزهای لازم جهت پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نیز در دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی دانشگاه مازندران اخذ گردیده و از نیمسال اول 95-94 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی اقیانوس شناسی در این دانشکده انجام می گیرد..