چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه با اعضای هیأت علمی دانشگاه مازندران به مناسبت هفته ی پژوهش

مصاحبه با اعضای هیأت علمی دانشگاه مازندران به مناسبت هفته ی پژوهش

شناسایی و تدوین محورهای کارآفرینی و تعریف پایان نامه ها و رساله های مرتبط، راه های تحقق دانشگاه های نسل سوم


       به گزارش روابط عمومی دانشکده ، دکتر علی اکبر عمویی عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی و رییس دانشکده فنی و مهندسی و علوم دریایی و اقیانوسی دانشگاه مازندران، واکاوی وضعیت فعلی ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به ثروت و تجارب موفق عملی در این حوزه را گامی مثبت در جهت رسیدن به تبدیل علم به ثروت دانست و گفت: ارتباط صنعت با دانشگاه در حد ارتباطات اولیه است که خروجی آن عمدتاً عقد توافق نامه هاست و ارتباطات عملی نیز بیشتر توسط افراد حقیقی صورت می گیرد و روابط سیستمی منجر به نتایج کاربردی کمتر به چشم می خورد.
       دکتر عمویی در خصوص راه های بهتر برگزاری مراسمات هفته پژوهش و فناوری به لزوم حضور مدیران کل دستگاه های اجرایی دولتی و غیردولتی و واکاوی خلاء های موجود در استان اشاره کرد و افزود: عمده دستگاه های اجرایی کشور دارای هسته های تحقیقاتی می باشند که ظاهراً سیاست گذار، وظیفه آنها را شناسایی نیازهای پژوهشی و مدیریت برون سپاری و نظارت بر اجرا تعیین کرده است، ولی عملاً‌ این هسته ها تبدیل به مجری تحقیقات شده اند. به این ترتیب نه تنها ارتباط شکل نمی گیرد، بلکه مسیر واگرا کردن این ارتباط ها هموار می شود.  
       عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه، ارایه گزارش جامع در خصوص دستاوردهای دانشگاه در حوزه ارتباط با صنعت را از سوی مسئولان مربوط ضروری دانست و ادامه داد: تخصیص بودجه های پژوهشی باید به صورت متمرکز مدیریت شود و به عنوان مثال توسط سازمان برنامه و بودجه، حداقل سهم هریک از مراکز آموزشی و پژوهشی تعیین گردد. 
       رییس دانشکده فنی و مهندسی و علوم دریایی و اقیانوسی دانشگاه مازندران در خصوص راه های تحقق دانشگاه های نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین نیز خاطرنشان کرد: شناسایی و تدوین برخی محورهای کارآفرینی و تعریف پایان نامه ها و رساله های مرتبط گامی اساسی و اصولی در جهت رسیدن به این مهم است.


 

بودجه ی پژوهشی باید از طرف صنایع و ارگان های استان و با توجه به درخواست های آنان تعریف گردد

        به گزارش روابط عمومی دانشکده ،  دکتر رضا تقی پور عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی و مدیر آموزش دانشگاه مازندران در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی، در خصوص تاثیر برپایی هفته ی پژوهش و فناوری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبدیل علم به ثروت، گفت: تاثیر مثبتی ندارد به دلیل اینکه در هفته ی پژوهش ارتباط خاصی با ارگان های خارج از دانشگاه برقرار نمی گردد و در حد مناسبات معمولی است.

       دکتر تقی پور ارتباط صنعت و دانشگاه را به دلیل ناشناخته بودن نیازهای صنعت برای جامعه ی دانشگاهی و بالعکس، ضعیف اعلام کرد و در خصوص برپایی هر چه بهتر مراسم هفته ی پژوهش و فناوری، پیشنهاد داد: از مدیران صنایع استان جهت شرکت در این مراسم دعوت شود و ظرفیت های اساتید و امکانات دانشگاه به آنان معرفی گردد.

       مدیر آموزش دانشگاه مازندران هماهنگی و همکاری دستگاه های اجرایی استان با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری استان را ضعیف ارزیابی کرد و علت آن را نبود قانونی مدون و الزام آور برای دستگاه های اجرایی مبنی بر ارایه درخواست و نیازشان به جامعه ی دانشگاهی دانست.

      عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه مازندران در خصوص نحوه ی تخصیص بودجه ی پژوهش در سطح کشور نیز گفت: بودجه ی پژوهشی می بایست از طرف صنایع و ارگان های موجود در سطح استان و با توجه به درخواست های آنان تعریف گردد.

       وی در پایان سخنانش، بازبینی دروس در راستای نیاز جامعه بر اساس درخواست های صنایع استان تحت عنوان طرح های پژوهشی را از جمله موارد مهمی دانست که می توان در راستای تحقق دانشگاه های نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین بکار گرفت.

 


١٤:٥٧ - 1395/09/29    /    شماره : ١١٧٧٠    /    تعداد نمایش : ٦٠٨خروج